piątek, 23 marca 2012

Zakup zegarka - cz. 1

Jedni twierdzą, że dobrze i stylowo ubrany mężczyzna powinien zrezygnować z dużego portfela czy telefonu, które mogą wypchać kieszenie marynarki czy spodni. Podobnie sytuacja ma się z zegarkami, które niestety blokują mankiety koszul. Ja jednak jestem zdania, że jedyną możliwą do noszenia, nie licząc spinek, formą biżuterii dla mężczyzn są właśnie zegarki. Poniżej przedstawię kilka typów zegarków, oczywiście o gustach się nie dyskutuje, a każdemu ma prawo podobać się coś innego. Poniżej przedstawiam typy zegarków podzielone na pięć kategorii.

Na wstępie chciałbym napisać także trzy słowa o mechanizmach zegarków. Przed zakupem warto wiedzieć czym różnią się zegarki kwarcowe, automatyczne i mechaniczne. Zegarki mechaniczne dzielą się na nakręcane ręcznie oraz na automaty (te nakręcają się same ). W przypadku zegarków ręcznie nakręcanych sytuacja jest nieco trudniejsza bowiem podczas nakręcania zmuszamy cały mechanizm do pracy przez nakręcenie sprężyny poprzez pokrętło dlatego wymaga to więcej czasu i precyzji. Mówiąc o nakręcaniu nie można zapomnieć o tzw. pokrętłach, które fachowo nazywają się koronki jeśli chodzi o nakręcanie ręczne oraz wahnika w przypadku zegarków automatycznych.

Na rynku znajduje się także całe mnóstwo zegarków mających elektroniczne wyświetlacze, ale te po swoim bardzo dobrym początku powoli tracą na popularności, a ludzie wracają do zegarków kwarcowych, które wyglądają jak mechaniczne. Mechanizm jest dość prosty bowiem baterię napędzają i przesuwają wskazówkami. Jeśli chodzi o różnice między mechanicznymi, a kwarcowymi, to widać je już na pierwszy rzut oka. W zegarkach kwarcowych sekundniki przeskakują na pełne sekundy, natomiast w zegarkach mechanicznych sekundniki poruszają się z płynnością.

Podsumowując zegarki kwarcowe (na baterię) cechuje największa dokładność wskazania czasu. Jeśli zaś chodzi o zegarki mechaniczne (lub automatyczne), to to te postrzegane są zdecydowanie za najbardziej prestiżowe, a to praktycznie eliminuje mniejszą dokładność od kwarcowych, jako wadę, która i tak jest wystarczająca dla większości użytkowników. Jeśli chodzi o serwis, to znacznie więcej pracy wymagają mechaniczne i automatyczne, które wymagają konserwacji co jakieś 2-3 lata, gdy w kwarcowych wystarczy wymienić baterię  co 5 lat i na tym kończy się serwis zegarka.

Po tym wstępie przyszedł czas na przedstawienie kategorii na jakie podzieliłem zegarki. Jako pierwsze pod lupę wezmę zegarki najbardziej klasyczne, a po nich przejdę do tzw. pilotów. W drugiej części przedstawię także divery, chronografy, a jako ostatnie high-tech.

Zegarki klasyczne:
Odpowiednie są przede wszystkim dla osób ceniących sobie ponadczasowa elegancje. Pasują one głównie do strojów wieczorowych, garniturów, jednak można je ubrać także do casualowych marynarek czy do nieformalnych spotkań. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny zegarka, to tutaj dominuje zdecydowanie stonowany wygląd. Mają one na ogół okrągłą kopertę w stalowym lub złotym kolorze. Tarcze takich czasomierzy przybierają zazwyczaj jasne barwy na których widać delikatne wskazówki, cyfry bądź też indeksy, czasami zdarzają się także datowniki. Zegarki klasyczne kojarzą się wszystkim przede wszystkim ze skórzanym paskiem, który z reguły wykonany jest w czarnym bądź brązowym kolorze. Powinno się posiadać zegarek na pasku w obu kolorach, aby móc zawsze dopasować odpowiedni kolor do reszty stroju. Oczywiście występują także zegarki na bransolecie, które zrobione są z delikatnej stali nierdzewnej, białego złota lub platyny. Poniżej przedstawiam kilka modeli takich zegarków.


Hamilton Jazzmaster Viewmatic

Stowa Antea

Tissot Le Locle

Piloty:
Mimo ogromnego postępu techniki, wzornictwo i konstrukcja współczesnych zegarków lotniczych w dużej mierze bazują na pierwszych czasomierzach z przełomu XIX i XX wieku. Zegarki te pierwotnie produkowane były dla Luftwaffe. Cechowały je duże i czytelne tarcze którym towarzyszyły większe koronki. Zazwyczaj na długich skórzanych paskach, co związane było z komfortem użytkowania. Zegarki tego typu wyglądają dość klasycznie, ale są to zdecydowanie zegarki codziennie, które pasują niemal do wszystkiego co się założy. Podobnie jak w przypadku zegarków klasycznych poniżej załączam kilka zdjęć.

Steinhart Nav B-Uhr II

Archimede

Zeno

Temat zegarków jest bardzo rozległy dlatego postanowiłem podzielić go na dwie części, jak już wspomniałem w drugiej części artykułu podejmę się przybliżenia wam diverów, chronographów oraz high-tech.

MD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz