niedziela, 25 marca 2012

Z wsi na salony czyli buty Brogues

Zapoznając się z ofertą sklepów dostępnych w Polsce, coraz częściej na półkach można zauważyć buty, które w języku polskim oznaczają Akcent. Zdecydowanie jest to słuszne i trafne tłumaczenie biorąc pod uwagę wygląd produktu. Co więcej, warto dodać, ze podobnie, jak to ma miejsce w przypadku damskich jazzówek, które zapożyczane są na rynku obuwia męskiego, tak te zobaczyć można także u kobiet.

Historia buta:

Nowoczesne Brogues wywodzą się od buta pochodzącego ze Szkocji i Irlandii, który w oryginale został zbudowany przy użyciu skóry z perforacją, co pozwoliłoby na odpływ wody z butów gdyby zdarzyłoby się je przemoczyć. Sama geneza wyrazu "Brogues" pochodzi z końca XVI wieku i jest pochodną irlandzkiego oraz szkockiego słowa „Bróg", zaczerpniętego z Old Norse "Brók", co w znaczeniu ogólnym oznacza "powłoka nogi".

Słowo "Brogue" po raz pierwszy zostało zastosowane do opisania formy zewnętrznej buta służącego do spacerów po wsi na początku XX wieku, a co za tym idzie but nie został uznany za odpowiedni dla innych okazji, takich jak spotkania społeczne czy biznesowe. Z biegiem czasu poglądy uległy zmianie i Brogues uważane są za właściwe do większości okazji w tym wcześniej wymienionych form spotkań. Obuwie pod względem wizualnym stosunkowo się nie zmieniło i wciąż wykonane jest ze skóry, ale obecnie można znaleźć je z różnego rodzaju tworzywa w tym skóry zamszowej i nabukowej. Buty nieco ewoluowały i można je spotkać także w formie trampek i butów na wysokim obcasie dla kobiet.

Wygląd zewnętrzny buta:

Tradycyjne Brogues, to stylowe buty na niskim obcasie lub wyższe botki charakteryzujące się solidnymi skórzanymi cholewkami z ozdobnymi otworami wzdłuż krawędzi. Półbuty można znaleźć w czterech kombinacjach. Mowa tutaj o pełnych Brogue (zwanych także wingtip), średnich, ćwierć, a także longwing. Buty te odnoszą się także do styli i można je spotkać m.in w stylu Oxford, Derby, Ghillie oraz Monk Strap. Jak już wspomniałem od początku swojego istnienia buty przechodziły wiele zmian i tak konstrukcja charakterystyczna typowo dla butów typu Brogue, czyli ząbkowane krawędzie wykorzystywane są do wszelakich butów w tym skórzanych tenisówek i innych.

Full Brogue

Jest to najbardziej skrajna forma buta nazywana także "wingtips", a to można przetłumaczyć, jako końcówki skrzydeł. Charakteryzują się one ostrymi noskami z rozszerzeniami, które działają po obu stronach palca, a kończą się w pobliżu śródstopia. Patrząc na but z góry można zauważyć kształt przypominający literę "W" i wygląda podobnie do ptaka z rozszerzonymi skrzydłami, co tłumaczy nawiązanie zamieszczone w nazwie. Oczywiście kształtowi towarzyszą liczne dekoracje, a także charakterystyczne ząbkowanie i perforację.



Semi Brogue:

W przypadku tego typu butów można zauważyć widoczny brak litery "W", na bucie zamiast tego można zauważyć ozdobne otwory i dekoracje na środku noska jednak jest ich znacznie mniej aniżeli w przypadku Full Brogue. Po raz pierwszy wyprodukowane zostały przez firmę John Lobb Ltd. jako Oxford w 1937 i zostały zaoferowane swoim klientom obuwie odróżniające się od zwykłych Oxfordów, ale bardziej wyrafinowane niż pełne Brogue.



Quarter Brogues:

Podobnie do Semi Brogue, buty te posiadają delikatne przeszycie w połowie noska, jednak pozbawione one są dekoracyjnych ornamentów w formie perforacji na czubku. Zdecydowanie są najmniej efektowne i odważne, ale wciąż posiadają wiele cech dla tradycyjnych Brogue.

Longwing Brogues:

W 1970 roku w Stanach Zjednoczonych hitem stały się Longwing Brogue, które znane były, na jako British Brogue - co ciekawe w Wielkiej Brytanii znane były, jako American Brogue. Były to buty w stylu Derby, które charakteryzują się skrzydłami podobnymi do Full Brogue, jednak rozciągniętymi na całej długości buta, a spotykają się na szwie środkowym pięty. Są one zdecydowanie bardzo dobrą alternatywą dla Full Brogue.



W Polsce buty można znaleźć w większości sklepów. Niestety nie wyglądają one dokładnie tak, jak klasyczne Brogue. Poniżej załączam zdjęcia z oferty Baty oraz Kazar. Butów można też poszukać na półkach w salonach sklepu TK Maxx, które cechuje zdecydowanie znacznie lepszy współczynnik, jakość-cena od tych na fotografiach. Dla chcącego nic trudnego, dlatego rozejrzeć się należy także po ofertach na Ebayu. Znacznie droższe można odnaleźć na Herringshoes jednak cena to około 200£.


Herringshoes

Bata

Kazar
 
MD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz