niedziela, 1 kwietnia 2012

Zakup zegarka - cz. 2

W drugiej części rozważań dotyczących zakupu zegarka postaram się przedstawić pozostałe kategorie czasomierzy, czyli divery, chronografy oraz zegarkach typu high-tech. Prócz tego postaram się przybliżyć nieco bardziej temat wodoszczelności, jednak zanim o tym, to na początku powrócę jeszcze na trochę do budowy oraz charakterystycznych cech zegarka i poruszę temat szkiełka zegarka oraz materiału, z jakiego wykonana jest koperta.

Bez wątpienia kupując zegarek chcemy by spełniał wszystkie nasze oczekiwania, ale równie istotne jest by służył nam jak najdłużej. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, z czego wykonane jest szkiełko zegarka. Najbardziej popularne są szkiełka mineralne oraz szafirowe. Jeśli chcemy używać zegarka dość intensywnie, w każdych warunkach, a zarazem cieszyć się ładnym, pozbawionym zarysowań szkiełkiem, to tutaj zdecydowanie warto spojrzeć na szafirowe. Oczywiście są one droższe, jednak mamy pewność, że ominie nas sytuacja, w której przez przypadek zarysujemy szkiełko naszego czasomierza. Oczywiście szkiełko szafirowe także można zarysować i zniszczyć, jednak trzeba się znacznie bardziej postarać. Szkło mineralne posiada trzy stopnie twardości (szkło hartowane ma od 3,5 do 4 stopni, z kwarcu górskiego 5-5,5 stopnia, szafirowe 8 stopni oraz diament, który ma równo 10 stopni), wynika z tego ni mniej, ni więcej, że szafir zarysować jeszcze dwukrotnie ciężej. Jeśli chodzi o wytrzymałość na uderzenia, to tutaj sytuacja jest odwrotna, pojedynek wygrywają szkiełka mineralne, jednak warto wziąć poprawkę na to, że wytrzymałość na uderzenia w tym przypadku jest nieproporcjonalnie mniejsza od różnicy w odporności na zarysowania. Ogólnie opinie posiadaczy dość jasno odpowiadają nam na pytanie, które szkiełko wybrać, jeśli pozwala nam na to budżet, to warto rozejrzeć się za szkiełkiem szafirowym, jeśli nie, to zapomnieć o temacie.

Wraz z rosnącym budżetem pojawiają nam się nowe opcje przy zakupie zegarka. Jedną z tych opcji jest materiał, z jakiego wytworzona ma być koperta. Tutaj wybór może paść na kopertę wykonaną ze stali lub tytanu. Jeśli chodzi o różnice, to są one znacznie mniej widoczne aniżeli w przypadku szkiełek. Niestety od lat trwa dyskusja odnośnie tego czy tytan starzeje się bardziej od stali czy nie, póki, co sprawa pozbawiona werdyktu sprawia, że teorię odrzucamy w bok. Dlatego pomijając ten fakt, warto zauważyć, że zegarki z kopertą tytanową są po prostu znacznie lżejsze od stalowych. Tytan ponadto wykorzystywany jest coraz częściej do produkcji ze względu na fakt, ze nie wywołuje reakcji alergicznych oraz nie ulega zniszczeniu (tzw. pociemnieniu) w środowisku wodnym. Koperty ze stopów stali wysokiej, jakości są trwałe i odporne, ale mogą wywołać alergię. W pierwszej części artykułu napisałem, że każdemu ma prawo podobać się coś innego, a w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie określić, czym stal może być lepsza od tytanu lub odwrotnie, to wybór powinien paść na to, co się nam bardziej podoba.

Wodoszczelność:

Jak wspomniałem we wstępie, w tej części postaram się przedstawić także temat wodoszczelności zegarków. Możemy założyć, nie bezpodstawnie zresztą, że jedyny sensowny podział w tej kwestii, to cztery kategorie. Wobec tego zacznijmy od tych najmniej wodoszczelnych. Zegarki, które oznaczone są symbolami 3atm/30m/100ft oznaczają wodoszczelność do 3 atmosfer. Odporne są one jedynie na zachlapanie wodą lub deszczem. Z doświadczenia wiemy, że lepiej ich po prostu nie moczyć. Druga kategoria, to zegarki z oznaczeniem 5atm/50m/165ft, czyli takie, których wodoszczelność sięga do 5 atmosfer. Poza wspomnianymi wcześniej czynnościami dochodzi nam jedynie pływanie na powierzchni, czyli nie za dużo, jednak wydaje się logiczne, że lepiej będą one się sprawować przede wszystkim podczas tych czynności z pierwszej kategorii. Jeśli lubimy sporty wodne, nurkowanie swobodne czy po prostu pływanie, to poszukiwania zegarka powinny rozpocząć się od zegarków z trzeciej kategorii. Ich wodoszczelność ograniczona jest do 10 atmosfer, a znaleźć je możemy z symbolami 10atm/100m/330ft. Jednak należy pamiętać, że zegarki te nie są w 100% wodoszczelne i mieć to na uwadze podczas czynności wcześniej wymienionych. Do ostatniej kategorii przyporządkowałem zegarki, które są odporne na wodę od 20 do 30 atmosfer. Dopiero w tych zegarkach możemy znaleźć zakręcaną bądź też specjalnie uszczelnianą koronkę, wyposażone są one także w pierścień obrotowy. Oczywiście z zegarkami oznaczonymi 20atm/200m/660ft oraz 30atm/300m/1000ft, nie straszne jest nam nurkowanie swobodne, nurkowanie z akwalungiem, a nawet pływanie w łodzi podwodnej i schodzenie na ogromne głębokości.

Celowo tematykę wodoszczelności pozostawiłem na drugą część artykułu, głównie ze względu na to, że cecha wodoszczelności jest jedną z głównych kategorii zegarków, jakie postaram się przedstawić w tej części. Temat ten będzie się towarzyszył nam niemalże do końca rozważań związanych kategoriami Diverów, Chronografów oraz zegarków High-Tech.

Divery:

Jako pierwsze postaram się przedstawić tzw. divery. Są to zegarki stworzone dla nurka, ale nie tylko. Podobnie, jak w przypadku Pilotów, zegarki te idealnie sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Nurki, to zegarki znane z bardzo dużej koperty, są to po prostu stalowe giganty. Jak już wspomniałem zegarki, to przede wszystkim duża koperta, której towarzyszy bransoleta. W odróżnieniu od chronografów, o których za chwilę, posiadają wyraźną, czytelną tarczę, na której znajdują się wskazówki, zresztą często pokryte warstwą świecącą w ciemności. Zegarki znane są także z obrotowego pierścienia i pełnej spodniej części zegarka, która zamyka kopertę i zabezpiecza mechanizm przed uszkodzeniami. Zegarki te spotykane są ze specjalnie uszczelniona koronką, o której wspominałem w przypadku wodoszczelności zegarków. Poniżej przedstawiam fotografie kilku zegarków. Warto zwrócić uwagę na Seiko SUMO, który posiada średnicę koperty wynoszącą aż 45mm. Seiko, to także lider w klasie diverów, który miażdży konkurencję już w średnich klasach cenowych. Jeśli chodzi inne zegarki z tej kategorii, to warto rozejrzeć się także za zegarki marki Orsa lub Precista.




Chronograf:

Jak już wspomniałem zegarki te, w odróżnieniu do diverów, zaopatrzone są w efektywne tarcze, na których umieszczono wskazówki stopera. Niestety przez to czytelność w stosunku do diverów jest znacznie słabsza, jednak jest to cena, jaką trzeba zapłacić za dostępny stoper. Według niektórych chronografy, to zegarki związane ze sportowym stylem życia, według innych związane są z prawdziwą sztuką zegarmistrzowską. Tak czy owak mężczyźni kochają zabawki, a właśnie chronograf jest jedną z ulubionych funkcji dodatkowych w zegarkach przeznaczonych właśnie dla nich. Niestety, jeśli chodzi o zegarki mechaniczne, to tutaj praktycznie nie jesteśmy w stanie znaleźć niczego za niższe kwoty, być przyczyną jest tego fakt, że w zmodyfikowanej, co prawda formie, ale mechanizm pierwszego chronografu, czyli Valjoux 7750 można znaleźć w zegarkach producentów niemalże wszystkich poziomów cenowych, zaczynając od Eberharda przez Porsche Design, IWC aż po Chopard. Fenomen Valjoux 7750 polega na tym, że jest to klasyczny mechanizm chronografu, który pracuje zarówno w zegarkach za 1000 euro, jak i w modelach, których cena przekracza magiczną granicę 100 000 euro. Jeśli chodzi o wodoszczelność tego typu zegarków, to zazwyczaj dostępne są one ze średnia wynoszącą od 50 do 100m. W kwocie około 1000-1500 złotych możemy znaleźć przede wszystkim zegarki kwarcowe lub mechaniki/automaty rosyjskie.








High-tech

Pamiętacie, jak wspomniałem o zegarkach kwarcowych? Największą ilością zegarków wykorzystujących właśnie ten mechanizm są właśnie zegarki typu High-Tech. Są to zaawansowane technologicznie zegarki, które opatrzone są wciąż to nowymi technologiami mającymi jeszcze znacznie poprawić dokładność. Warto zauważyć, że zegarki te bardzo często są po prostu zsynchronizowane, a to ze względu na wskazanie czasu z zegarem atomowym (wzorcem czasu). Jeśli chodzi technologie, to warto zapoznać się ze stronami głównych producentów, jakich zegarków, czyli Seiko, Citizen oraz Casio.







Podsumowanie:

Przy wyborze zegarka powinniśmy kierować się przede wszystkim naszymi własnymi upodobaniami. Kupując zegarek powinniśmy brać pod uwagę, że dobrej, jakości może służyć nam przez wiele lat. Niestety coraz większej, jakości towarzyszą także ogromne wzrosty cen. Oczywiście w każdej z kategorii, jakie wysnułem możemy znaleźć wiele typów zegarków dostępnych w rozsądnym przedziale cenowym. Warto pamiętać jednak o tym by zegarek przymierzyć w sklepie, zdjęcia dostępne w Internecie często nie odzwierciedlają realnego wyglądu zegarka. Jeśli kupujemy zegarek, to najlepiej spojrzeć na zegarki sprawdzonych firm, one także posiadają wiele modeli w rozsądnych cenach, często wizualnie wzorowane na tych najdroższych. Kończąc podobnie, jak w poprzedniej części temat zegarków jest bardzo szeroki, jednak mam nadzieję, że te dwie części, chociaż w małym stopniu ułatwią wam wybór zegarka na lata.

MD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz